Free hanging acoustic ceiling panels and wall panel in classroom

MŠ Majerníkova

Projekt: MŠ Majerníkova

Segment: Vzdělávání

Země/město: Bratislava, Slovensko

Architekt: Tým Ecophon Slovensko

Montážník: Martin Lengel

Fotograf: Tomáš Haverlík

Rok realizace: 2022

Aj slovenské škôlky majú problém s hlukom

Merania hluku v deviatich súkromných škôlkach vo Viedni sa skončili prekvapením. Žiaľ, negatívnym. Priemerná úroveň hluku, nameraná v triedach, dosiahla 74,1 decibelu (dB) a najvyššia hodnota sa vyšplhala dokonca až na 95,5 dB. Hluk nad 85 dB sa pritom považuje za rizikový pre sluch a nežiaduce dopady na zdravie sa môžu objaviť už pri 65 dB. Hoci sa na Slovensku takéto komplexnejšie merania s nadväzujúcou štúdiou zatiaľ neuskutočnili, máme prvé lastovičky aj tu. Doterajšie merania pritom poskytujú obdobne nepriaznivý obraz. Napríklad v materskej škôlke Majerníkova 60 v bratislavskej Karlovej Vsi úvodné meranie potvrdilo, že čas dozvuku ako dôležitý parameter hlučnosti je v triedach nad tolerančným pásmom.

Hluk pritom ovplyvňuje zrozumiteľnosť reči, čo je vo veku, keď sa deti učia porozumieť svetu a zdokonaľujú sa v rozprávaní, obzvlášť dôležité. Pre hluk v pozadí sa strácajú lingvistické informácie. Hluk navyše ovplyvňuje naše zdravie, ako aj to, ako sa cítime. „V hlučnom prostredí majú deti problém s koncentráciou a nevedia sa pokojne sústrediť dlhší čas. Namiesto toho majú tendenciu behať, skákať a kričať. Hluk môže vyvolať alebo prehĺbiť poruchy pozornosti a sústredenia,“ hovorí Sonja Brachtl, psychologička a učiteľka v materskej škole. Považuje preto za veľmi dôležité, aby táto téma nabrala na význame a urobili sa opatrenia, ktoré znížia hluk v škôlkach.

Ako sa s tým popasovala škôlka v Karlovej Vsi

Deti strávia v škôlke a škole až polovicu času počúvaním a porozumením hovoreného slova, preto je dôležité, aby učiteľovi rozumeli dobre. „Je potrebné urobiť také opatrenia, ktoré znížia intenzitu hluku, zlepšia zrozumiteľnosť reči a skrátia čas dozvuku. Dozvuk by nemal prekročiť pol sekundy, čo sa dá docieliť akustickými panelmi,“ hovorí Peter Petraško, segment developer spoločnosti Ecophon Slovensko. Akustické panely sú potrebné vo všetkých miestnostiach so skupinovými aktivitami, ale tiež na chodbách, v šatni či jedálni. „Najlepší výsledok zabezpečí kombinácia akustického stropu a nástenných panelov umiestnených na dvoch neparalelných stenách,“ dodáva Petraško. Takéto opatrenia dokázali napríklad v škôlke v Karlovej Vsi skrátiť čas dozvuku na polovicu a tiež zlepšiť zrozumiteľnosť reči. Pre strop boli použité voľne závesné panely Solo™ Rectangle a na stenách Akusto™ Wall C absorpčnej triedy A. „Už nemáme pocit, že sme v nejakej veľkej hale, kde sa reč stráca v priestore. Nemusíme zvyšovať hlas, aby nás deti dobre počuli. Rozprávanie už nie je také vyčerpávajúce a ani my, ani deti nie sme ohučané. Výučba je celkovo pokojnejšia. Ušetrenú energiu môžeme nasmerovať do kvalitnejších vzdelávacích a hracích aktivít,“ zhodnotila zmenu riaditeľka škôlky Mgr. Vanda Šichulová.